EFPLS1AJ104C042LH
DigiKey Part Number
283-EFPLS1AJ104C042LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFPLS1AJ104C042LH
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 1000VDC RAD
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
13 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.768" (19.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)