BFC238330104
DigiKey Part Number
BC1887-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238330104
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BFC238330104 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.768" (19.50mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
350V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)