1410-L110-L1F1-S01-2.5A
1410-L110-L1F1-S01-2.5A
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
1410-L110-L1F1-S01-2.5A
DigiKey Part Number
302-1411-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1410-L110-L1F1-S01-2.5A
Description
CIR BRKR THRM 2.5A 250VAC 50VDC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal 2.5A 250 V AC 50 V DC Push to Reset Through Hole
Category
Current Rating (Amps)
2.5A
Manufacturer
E-T-A
Voltage Rating - AC
250 V
Series
Voltage Rating - DC
50 V