RRS20F1ABLKREDNN1P
DigiKey Part Number
141-RRS20F1ABLKREDNN1P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RRS20F1ABLKREDNN1P
Description
ROCKER, 16A, SPST, ON-OFF, QUICK
Detailed Description
Rocker Switch SPST 16A (AC) 125 V Panel Mount, Snap-In
EDA/CAD Models
RRS20F1ABLKREDNN1P Models
Category
Color - Actuator/Cap
Red
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Illumination Type, Color
LED, Red
Packaging
Box
Illumination Voltage (Nominal)
125 VAC
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Panel Cutout Dimensions
Circular - 20.00mm Dia
Switch Function
Operating Temperature
0°C ~ 55°C
Voltage Rating - AC
125 V