RRS20F1ABLKBLKWHT3NP
DigiKey Part Number
141-RRS20F1ABLKBLKWHT3NP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RRS20F1ABLKBLKWHT3NP
Description
ROCKER, 20A, SPST, OFF-ON, QUICK
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch SPST 16A (AC) 125 V Panel Mount, Snap-In
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RRS20F1ABLKBLKWHT3NP Models
Category
Actuator Type
Round
Mfr
Color - Actuator/Cap
Black
Series
Actuator Marking
I O (I)
Packaging
Box
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Panel Cutout Dimensions
Circular - 20.00mm Dia
Circuit
Operating Temperature
0°C ~ 55°C
Switch Function
Approval Agency
cURus, ENEC
Current Rating (Amps)
Electrical Life
10,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V