ZXMP10A17E6TA
DigiKey Part Number
ZXMP10A17E6TR-ND - Tape & Reel (TR)
ZXMP10A17E6CT-ND - Cut Tape (CT)
ZXMP10A17E6DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXMP10A17E6TA
Description
MOSFET P-CH 100V 1.3A SOT26
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 100 V 1.3A (Ta) 1.1W (Ta) Surface Mount SOT-26
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
6.1 nC @ 5 V
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
424 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.1W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-26
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
350mOhm @ 1.4A, 10V