ZXMP10A17E6QTA
DigiKey Part Number
ZXMP10A17E6QTADITR-ND - Tape & Reel (TR)
ZXMP10A17E6QTADICT-ND - Cut Tape (CT)
ZXMP10A17E6QTADIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXMP10A17E6QTA
Description
MOSFET P-CH 100V 1.3A SOT26
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 100 V 1.3A (Ta) 1.1W (Ta) Surface Mount SOT-26
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZXMP10A17E6QTA Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
10.7 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
424 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
1.1W (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Supplier Device Package
SOT-26
Rds On (Max) @ Id, Vgs
350mOhm @ 1.4A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA