SMBJ33CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 94.656
Datasheet
Upgrade
Central Semiconductor Corp
In Stock: 3.985
Datasheet
Similar
Comchip Technology
Similar
Semtech Corporation
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 479
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
STMicroelectronics
YAGEO
53.3V Clamp 11.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
DO-214AA
SMBJ33CA-13
DigiKey Part Number
SMBJ33CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ33CADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ33CA-13
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMBJ33CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V