SBR1U200P1-7
DigiKey Part Number
SBR1U200P1-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBR1U200P1-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
SBR1U200P1-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR1U200P1-7
Description
DIODE SBR 200V 1A POWERDI 123
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 1A Surface Mount PowerDI™ 123
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBR1U200P1-7 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
25 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 200 V
Supplier Device Package
PowerDI™ 123
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
820 mV @ 1 A