DMTH41M8SPSQ-13 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 40 V 100A (Tc) 3.03W Surface Mount PowerDI5060-8 (Type K)
DMTH41M8SPSQ-13
DigiKey Part Number
31-DMTH41M8SPSQ-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMTH41M8SPSQ-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMTH41M8SPSQ-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH41M8SPSQ-13
Description
MOSFET N-CH 40V 100A PWRDI5060-8
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
79.5 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6968 pF @ 20 V
Power Dissipation (Max)
3.03W
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
PowerDI5060-8 (Type K)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.8mOhm @ 30A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA