DMTH41M8SPS-13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 19.970
Datasheet
N-Channel 40 V 100A (Tc) 3.03W Surface Mount PowerDI5060-8 (Type K)
DMTH41M8SPS-13
DigiKey Part Number
DMTH41M8SPS-13DI-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH41M8SPS-13
Description
MOSFET N-CH 40V 100A PWRDI5060-8
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
79.5 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6968 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.03W
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PowerDI5060-8 (Type K)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.8mOhm @ 30A, 10V