XBP24CZ7PITB003 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Digi
In Stock: 4.662
Datasheet
802.15.4 Zigbee® Transceiver Module 2.4GHz Integrated, Trace Through Hole
Digi XBee Tools
Randall Restle interviews Michi Yoneda from Cypress at Embedded World 2018
XBP24CZ7PITB003
DigiKey Part Number
602-1859-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XBP24CZ7PITB003
Description
RF TXRX MOD 802.15.4 TRC ANT TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
XBP24CZ7PITB003 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Sensitivity
-101dBm
Mfr
Serial Interfaces
SPI, UART
Series
Antenna Type
Integrated, Trace
Packaging
Tray
Utilized IC / Part
EM357
Part Status
Obsolete
Memory Size
32kB Flash, 2kB RAM
DigiKey Programmable
Verified
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
RF Family/Standard
Current - Receiving
31mA ~ 45mA
Protocol
Current - Transmitting
120mA
Modulation
DSSS
Mounting Type
Through Hole
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C