DRP024V960W3BN
DigiKey Part Number
1145-1090-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRP024V960W3BN
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 960W
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 40A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRP024V960W3BN Models
Category
Power (Watts)
960W
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Efficiency
92%
Operating Temperature
-25°C ~ 65°C (With Derating)
Size / Dimension
10.04" L x 4.62" W x 4.76" H (255.0mm x 117.30mm x 121.0mm)
AC Voltage - Input
320 ~ 600 VAC (3 Phase)
Approval Agency
CB Scheme, CE, CSA, EAC, EN, SIQ, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
40A