DRP024V060W1AA | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 603-1226-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DRP024V060W1AA |
Description | AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 60W |
Customer Reference | |
Detailed Description | AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 2.5A |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DRP024V060W1AA Models |
Category | Power (Watts) 60W |
Manufacturer Delta Electronics | Voltage - Isolation 4 kV |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Box | Efficiency 87% |
Part Status Obsolete | Operating Temperature -20°C ~ 75°C (With Derating) |
Input Type AC | Features Adjustable Output, Load Sharing, Universal Input |
Number of Outputs 1 | Size / Dimension 4.72" L x 1.26" W x 4.76" H (120.0mm x 32.0mm x 121.0mm) |
AC Voltage - Input 85 ~ 264 VAC | Approval Agency ATEX EN, CB Scheme, CE, CSA, DNV GL, EAC, EN, SEMI, SIQ, UL |
Voltage - Output 1 24V | Standard Number 107.1-01; 213, 12.12.09; 508; 50581; 55011; 55024; 55032; 60079-15; 60950-1; 61000-3-2; 61000-6-1; 61000-6-2; 61204-3; 62368-1 |
Current - Output (Max) 2.5A | Base Product Number |