687KXM063M
DigiKey Part Number
687KXM063M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
687KXM063M
Description
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 195mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.23 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.05 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
66 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
195mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C