ELXY630ELL681ML30S
DigiKey Part Number
565-ELXY630ELL681ML30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXY630ELL681ML30S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELXY630ELL681ML30S Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.032 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.72 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
46 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C