ELXZ630ELL681ML25S
DigiKey Part Number
565-2049-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ630ELL681ML25S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELXZ630ELL681ML25S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.296 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.16 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
50 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C