ELXZ350ELL151MH12D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 48
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 14.142
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 2.220
Similar
Panasonic Industry
Similar
Nichicon
In Stock: 178
In Stock: 105
150 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
ELXZ350ELL151MH12D
DigiKey Part Number
565-1980-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ350ELL151MH12D
Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
222 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
555 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
120 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C