APXA4R0ARA151MF61G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | APXA4R0ARA151MF61G |
Description | CAP ALUM POLY 150UF 20% 4V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 32 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 150 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 26mOhm 15000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | APXA4R0ARA151MF61G Models |
Category | Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 105°C |
Manufacturer Chemi-Con | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Applications General Purpose |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 122.5 mA @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 2.45 A @ 100 kHz |
Type Polymer | Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm) |
Capacitance 150 µF | Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm) |
Voltage - Rated 4 V | Mounting Type Surface Mount |
ESR (Equivalent Series Resistance) 26mOhm | Package / Case Radial, Can - SMD |