CS15-01P95-03-1X
DigiKey Part Number
2603-CS15-01P95-03-1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS15-01P95-03-1X
Description
SPEAKER 8OHM 1W TOP PORT 97DB
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 1 W 760 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
EDA/CAD Models
CS15-01P95-03-1X Models
Power - Rated
1 W
Packaging
Tray
Power - Max
1.3 W
Shape
Rectangular
Material - Cone
Polyetheretherketone (PEEK)
Frequency Range
760 Hz ~ 20 kHz
Frequency - Self Resonant
950Hz
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Impedance
8 Ohms
Efficiency - dBA
97.00
Size / Dimension
0.591" L x 0.433" W (15.00mm x 11.00mm)
Efficiency - Testing
1W/100mm
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)