OWS-091630LA-8B
DigiKey Part Number
3949-OWS-091630LA-8B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OWS-091630LA-8B
Description
SPEAKER 8OHM 1W TOP PORT 95DB
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms IoT Speaker Speaker 1 W 100 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OWS-091630LA-8B Models
Category
Power - Rated
1 W
Manufacturer
Ole Wolff Electronics Inc
Power - Max
1.2 W
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Rectangular
Technology
Magnetic
Material - Cone
Plastic
Type
IoT Speaker
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
100 Hz ~ 20 kHz
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Frequency - Self Resonant
800Hz
Termination
Leaf Spring
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
0.630" L x 0.354" W (16.00mm x 9.00mm)
Efficiency - dBA
95.00
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Efficiency - Testing
1W/10cm
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Distortion Rating
10% @ 2kHz