CMMSH1-40G TR PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CMMSH1-40GTRPBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-CMMSH1-40GTRPBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-CMMSH1-40GTRPBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMMSH1-40G TR PBFREE
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD123F
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 1A Surface Mount SOD-123F
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 40 V
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
60pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 1 A