FB060303T-600Y-S
DigiKey Part Number
4713-FB060303T-600Y-STR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-FB060303T-600Y-SCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-FB060303T-600Y-SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FB060303T-600Y-S
Description
FERRITE BEAD 60 OHM 0201 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0201 (0603 Metric) 300mA 350mOhm
Category
Current Rating (Max)
300mA
Manufacturer
Cal-Chip Electronics, Inc.
DC Resistance (DCR) (Max)
350mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.013" (0.33mm)
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Impedance @ Frequency
60 Ohms @ 100 MHz