PTS820J25MSMTR LFS
DigiKey Part Number
CKN10839TR-ND - Tape & Reel (TR)
CKN10839CT-ND - Cut Tape (CT)
CKN10839DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS820J25MSMTR LFS
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTS820J25MSMTR LFS Models
Category
Actuator Height off PCB, Vertical
2.50mm
Mfr
Actuator Orientation
Top Actuated
Series
Termination Style
J Lead
Digi-Reel®
Outline
3.90mm x 2.90mm
Part Status
Active
Illumination
Non-Illuminated
Circuit
SPST-NO
Operating Force
160gf
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.20mm