PX0575/20/63 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 200
Datasheet
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 362
Datasheet
In Stock: 134
Qualtek
In Stock: 8.702
Qualtek
In Stock: 11.906
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Snap-In
Bulgin IEC Connectors Available at Digi-Key
PX0575/20/63
DigiKey Part Number
708-2624-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PX0575/20/63
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 27.40mm x 19.80mm
Panel Thickness
0.079" (2.00mm)
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC