PX0413/12S/PC
DigiKey Part Number
708-1085-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PX0413/12S/PC
Description
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD SLDR
Detailed Description
12 (Power) Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
EDA/CAD Models
PX0413/12S/PC Models
Number of Positions
12 (Power)
Current Rating (Amps)
1A
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C