PF0033/15/48
DigiKey Part Number
708-PF0033/15/48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF0033/15/48
Description
INLET TWIN FUSED P/MOUNT
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Snap-In
Bulgin
Switch Features
No Breaker/Switch
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Termination
Quick Connect - 0.189" (4.8mm)
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 27.30mm x 31.12mm
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Panel Thickness
0.059" (1.50mm)
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC