EXP-0921/10/P
DigiKey Part Number
708-1483-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXP-0921/10/P
Description
CONN RCPT MALE 10P NICKEL SCREW
Detailed Description
10 (Power) Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Screw
Features
Backshell, UV Resistant
Current Rating (Amps)
10A
Cable Opening
0.512" ~ 0.591" (13.00mm ~ 15.00mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C