EXP-0911/10/S
DigiKey Part Number
708-1472-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXP-0911/10/S
Description
CONN PLUG FMALE 10P NICKEL SCREW
Detailed Description
10 (Power) Position Circular Connector Plug, Female Sockets Screw
Features
Backshell, Coupling Nut, UV Resistant
Current Rating (Amps)
10A
Cable Opening
0.512" ~ 0.591" (13.00mm ~ 15.00mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C