SRP1245C-2R2M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRP1245C-2R2M |
Description | FIXED IND 2.2UH 25A 5 MOHM SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.2 µH Shielded Inductor 25 A 5mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 5mOhm Max |
Series | Q @ Freq 20 @ 100kHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Frequency - Self Resonant 27MHz |
Part Status Obsolete | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Material - Core | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Inductance | Mounting Type Surface Mount |
Tolerance ±20% | Package / Case Nonstandard |
Current Rating (Amps) | Size / Dimension 0.531" L x 0.496" W (13.50mm x 12.60mm) |
Current - Saturation (Isat) 40A | Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm) |