SRP1245CC-2R2M
DigiKey Part Number
118-SRP1245CC-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP1245CC-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP1245CC-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1245CC-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 25A 5 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Wirewound Inductor 25 A 5mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
40A
DC Resistance (DCR)
5mOhm Max
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
24MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)