SRF0905-251Y
DigiKey Part Number
SRF0905-251YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF0905-251YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRF0905-251YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF0905-251Y
Description
CMC 250UH 1.2A 2LN 600 OHM SMD
Detailed Description
250 µH @ 100 kHz 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 600 Ohms @ 3 MHz 1.2A DCR 130mOhm
EDA/CAD Models
SRF0905-251Y Models
Category
Current Rating (Max)
1.2A
DC Resistance (DCR) (Max)
130mOhm
Series
Voltage Rating - DC
80V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.362" L x 0.236" W (9.20mm x 6.00mm)
Height (Max)
0.209" (5.30mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 3 MHz
Inductance @ Frequency
250 µH @ 100 kHz