3361P-1-503GLF
DigiKey Part Number
3361P-503GLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
3361P-503GLFCT-ND - Cut Tape (CT)
3361P-503GLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3361P-1-503GLF
Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W GW TOP ADJ
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 kOhms 0.5W, 1/2W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3361P-1-503GLF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
50 kOhms
Termination Style
Gull Wing
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.277" x 0.264" Face (7.04mm x 6.70mm)
Tolerance
±10%