3361P-1-103GLF
DigiKey Part Number
3361P-103GLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
3361P-103GLFCT-ND - Cut Tape (CT)
3361P-103GLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3361P-1-103GLF
Description
TRIMMER 10K OHM 0.5W GW TOP ADJ
Detailed Description
10 kOhms 0.5W, 1/2W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
3361P-1-103GLF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
10 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.277" x 0.264" Face (7.04mm x 6.70mm)
Tolerance
±10%