SWI5-12-E-ST is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 367
Datasheet
Image for SWI5-12-E-ST is not available
SWI5-12-E-ST
DigiKey Part Number
179-SWI5-12-E-ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWI5-12-E-ST
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 6 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Datasheet
EDA/CAD Models
SWI5-12-E-ST Models
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
Bel Power Solutions
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Stripped, Tinned Wire Leads
Region Utilized
Europe
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
CEE 7/16
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
2.60" L x 0.98" W x 2.80" H (66.0mm x 25.0mm x 71.2mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, IEC
Voltage - Output
12V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output (Max)
500mA
Base Product Number
Power (Watts)
6 W