SWI6-12-E-ST
DigiKey Part Number
179-SWI6-12-E-ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWI6-12-E-ST
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 12V 7.2W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 7.2 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SWI6-12-E-ST Models
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Stripped, Tinned Wire Leads
Region Utilized
Europe
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
CEE 7/16
Size / Dimension
2.20" L x 1.10" W x 2.36" H (55.9mm x 27.9mm x 59.9mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC
Voltage - Output
12V
Standard Number
55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Current - Output (Max)
600mA
Base Product Number
Power (Watts)
7.2 W