0ZCG0160BF2C | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 0ZCG0160BF2C |
Description | PTC RESET FUSE 16V 1.6A 1812 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 1.6 A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 0ZCG0160BF2C Models |
Category | Resistance - Initial (Ri) (Min) 30 mOhms |
Manufacturer Bel Fuse Inc. | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 100 mOhms |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q200 |
Type Polymeric | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Max 16V | Package / Case 1812 (4532 Metric), Concave |
Current - Hold (Ih) (Max) 1.6 A | Size / Dimension 0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm) |
Current - Trip (It) 3.2 A | Thickness (Max) 0.053" (1.35mm) |
Current - Max 100 A | Approval Agency AEC-Q200, cURus, TUV |