0ZCG0160BF2C is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Fuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bel Fuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 1.6 A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
SMT Low Profile PTC Resettable Fuses | First Look
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
0ZCG0160BF2C
DigiKey Part Number
5923-0ZCG0160BF2CTR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0ZCG0160BF2CCT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0ZCG0160BF2CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZCG0160BF2C
Description
PTC RESET FUSE 16V 1.6A 1812
Detailed Description
EDA/CAD Models
0ZCG0160BF2C Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
30 mOhms
Manufacturer
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
100 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Voltage - Max
16V
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
1.6 A
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Trip (It)
3.2 A
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)
Current - Max
100 A