0697W4000-05 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Fuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bel Fuse Inc.
In Stock: 1.749
Datasheet
4 A 350 V 72 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Box
0697W4000-05
DigiKey Part Number
0697W4000-05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0697W4000-05
Description
FUSE BRD MT 4A 350VAC 72VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0697W4000-05 Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Part Status
Active
Melting I²t
101.0
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
AEC-Q200, CQC, cURus, PSE, VDE
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.329" L x 0.157" W x 0.307" H (8.35mm x 4.00mm x 7.80mm)
Voltage Rating - AC
350 V
DC Cold Resistance
0.014 Ohms