LT3008IDC-1.8#TRMPBF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LT3008IDC-1.8#TRMPBF |
Description | IC REG LINEAR 1.8V 20MA 6-DFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 20mA 6-DFN (2x2) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LT3008IDC-1.8#TRMPBF Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 6 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 1.2 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 64dB (120Hz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 45V | Package / Case 6-WFDFN Exposed Pad |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V | Supplier Device Package 6-DFN (2x2) |
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 20mA | Base Product Number |