LT3008EDC-1.8#TRPBF
DigiKey Part Number
505-LT3008EDC-1.8#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
505-LT3008EDC-1.8#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
505-LT3008EDC-1.8#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3008EDC-1.8#TRPBF
Description
IC REG LINEAR 1.8V 20MA 6-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 20mA 6-DFN (2x2)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT3008EDC-1.8#TRPBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
6 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
1.2 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
64dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
45V
Package / Case
6-WFDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
6-DFN (2x2)
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 20mA