AD5245BRJZ100-R2
DigiKey Part Number
AD5245BRJZ100-R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
AD5245BRJZ100-R2CT-ND - Cut Tape (CT)
AD5245BRJZ100-R2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5245BRJZ100-R2
Description
IC DIG POT 100K SOT-23-8
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 256 Taps I2C Interface SOT-23-8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AD5245BRJZ100-R2 Models
Category
Memory Type
Volatile
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Selectable Address
Part Status
Active
Tolerance
±30%
DigiKey Programmable
Not Verified
Temperature Coefficient (Typ)
45ppm/°C
Taper
Linear
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
Potentiometer
Supplier Device Package
SOT-23-8
Number of Circuits
1
Package / Case
SOT-23-8
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C