ADPL13602BATE+
DigiKey Part Number
505-ADPL13602BATE+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADPL13602BATE+
Description
IC REG BUCK ADJ 2.4A 16TQFN
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 2.4A 16-WFQFN Exposed Pad
EDA/CAD Models
ADPL13602BATE+ Models
Mfr
Voltage - Output (Max)
32.4V
Packaging
Tube
Active
Frequency - Switching
400kHz ~ 1.5MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
16-TQFN (3x3)
Voltage - Input (Min)
3.5V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
36V