LS Q976-NR-1-0-20-R18
DigiKey Part Number
475-LSQ976-NR-1TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LSQ976-NR-1CT-ND - Cut Tape (CT)
475-LSQ976-NR-1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LS Q976-NR-1-0-20-R18
Description
LED RED DIFFUSED 0603 SMD
Customer Reference
Detailed Description
Red 633nm LED Indication - Discrete 2V 0603 (1608 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
160°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Last Time Buy
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
645nm
Configuration
Standard
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Color
White
Supplier Device Package
Lens Transparency
Diffused
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.80mm
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Base Product Number
Lens Size
1.00mm x 0.80mm