AP2112K-3.3TRG1
DigiKey Part Number
AP2112K-3.3TRG1DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP2112K-3.3TRG1DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP2112K-3.3TRG1DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2112K-3.3TRG1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 600MA SOT-25
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 600mA SOT-25
EDA/CAD Models
AP2112K-3.3TRG1 Models
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
PSRR
65dB (100Hz ~ 1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-25
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 600mA