LR G6SP.02-8D7E-46-G3R3-140-R18 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LR G6SP.02-8D7E-46-G3R3-140-R18 |
Description | ADVANCE POWER TOPLED |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Red 625nm LED Indication - Discrete 2.2V 6-PLCC |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.2V |
Mfr | Current - Test 140mA |
Series | Viewing Angle 120° |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Active | Wavelength - Dominant |
Color | Wavelength - Peak 634nm |
Configuration Independent | Grade Automotive |
Lens Color Colorless | Qualification AEC-Q102 |
Lens Transparency Clear | Package / Case 6-PLCC |
Millicandela Rating | Supplier Device Package |
Lens Style Round with Flat Top | Size / Dimension 3.30mm L x 3.00mm W |
Lens Size 2.40mm Dia | Height (Max) 2.10mm |