KP DELPS1.FP-UGVI-34-Z555-10-S
DigiKey Part Number
475-KPDELPS1.FP-UGVI-34-Z555-10-STR-ND - Tape & Reel (TR)
475-KPDELPS1.FP-UGVI-34-Z555-10-SCT-ND - Cut Tape (CT)
475-KPDELPS1.FP-UGVI-34-Z555-10-SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KP DELPS1.FP-UGVI-34-Z555-10-S
Description
LED GREEN DIFFUSED SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green LED Indication - Discrete 2.9V 2-SMD, Flat Leads
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.9V
Mfr
Current - Test
10mA
Lens Transparency
Diffused
Size / Dimension
1.40mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.70mm
Lens Style
Oval with Flat Top
Base Product Number
Lens Size
1.23mm x 0.60mm