MSAS-17PFFP-SF8001 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol LTW
In Stock: 0
Datasheet
17 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
MSAS-17PFFP-SF8001
DigiKey Part Number
1754-MSAS-17PFFP-SF8001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSAS-17PFFP-SF8001
Description
M SERIES, M12, 1.5A, 17 PINS, RE
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MSAS-17PFFP-SF8001 Models
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Metal
Features
Board Guide
Number of Positions
17
Shielding
Shell Size - Insert
M12-17
Current Rating (Amps)
1.5A
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C