10118193-0001LF
DigiKey Part Number
609-4616-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-4616-1-ND - Cut Tape (CT)
609-4616-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10118193-0001LF
Detailed Description
USB - micro B USB 2.0 Receptacle Connector 5 Position Surface Mount, Right Angle; Through Hole
EDA/CAD Models
10118193-0001LF Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1.8A per Contact
Voltage - Rated
100VAC