AZSR143-1AE-12D
DigiKey Part Number
3385-AZSR143-1AE-12D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZSR143-1AE-12D
Description
RELAY EV CHG SOLAR SPST 50A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EV Charging, Solar Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AZSR143-1AE-12D Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Coil Insulation
Class F
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
0.6 VDC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
50 A
Approval Agency
CQC, cURus, TUV
Switching Voltage
277VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
19200VA
Coil Resistance
90 Ohms
Coil Current
133.3 mA